redüktör

Ayna Mahruti Redüktör

Redüktör, elektrik motorlarının oldukça yüksek biçimde seyreden dönüş hızlarını, makinelerin ihtiyacı olan dönüş hızlarına düşürme görevine sahip olan dişli parçalardır. Redüktörlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Planet redüktör nedir sorusunun cevabı, günümüzde kullanılan en avantajlı redüktör türlerinden birisi olduğudur.

Planet Redüktörlerin Avantajları

Planet redüktörlerin en büyük avantajı, düşük dönme gücünde dahi maksimum verimlilik sunmasıdır. Oldukça uygun bir hacim gücüne sahip olan planet redüktör, günümüz teknolojisinde özellikle makine mühendisliği alanında büyük bir kullanım alanına sahiptir. Bu redüktörler, diferansiyel redüktör biçiminde de kullanılabilmekte olup, kullanım sırasında yükün birden fazla planet dişlisine dağılması ile avantaj sunmaktadır.

Planet redüktör kullanımı ile giriş ve çıkış milleri koaksiyal biçimde yerleştirilmektedir. Birden fazla sayıda olan planet kademeleri kombinasyon imkanları sayesinde sınırsız biçimde aktarma oranlarına erişimi mümkün hale getirmektedir. Planet çarklarını sayısı fazlalaştıkça, tork kuvveti de doğru orantılı olarak artmaktadır. Çünkü planet çarklarının sayısının artması yükün dağıtılmasını kolaylaştırmaktadır. Sağlam ve oldukça dayanıklı malzemelerden üretilen planet redüktörler, yüksek oranda çelik kullanımı ile geliştirilir. Ayrıca ürünün içeriğinde dökme demir ve az miktarda kullanılan bakır, kauçuk ve alüminyum ve pirinç gibi malzemeler de bulunmaktadır.

Planet Redüktör Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Redüktör seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunların ilki mekanik kontroldür. Mekanik kontrolde ilk olarak, makinenin çalışma koşullarının değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Aracın günlük olarak ne kadar süre çalıştırıldığı ve bu süre zarfındaki start ve stop sayısı planet redüktör seçimi için önemli bir durumdur. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken konu, termal kontroldür. Termal kontrol, makinenin çalışması sırasında açığa çıkardığı ısının belirlenmesine dayanmaktadır. Açığa çıkan ısının yüksekliğine göre yapılan bir seçim uygun olacaktır. Çünkü redüktör üzerinde oluşan ısının kontrol altında tutulması şarttır. Bu kontrol sağlanmazsa, aracın çalışmasında birtakım ciddi problemler ortaya çıkacaktır.

Planet redüktör seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer önemli konu ise, aracın çalışması esnasında radyal ve eksenel olarak tanımlanan yüktür. Bu yük redüktör mili üzerine uygulanmakta olup, planet redüktörün bu yük göz önünde bulundurularak seçilmesi doğru bir uygulama olacaktır.