Redüktör

Elektrikli Motor Redüktör

Elektrikli motor çeşitleri, redüktörlü ac motor ve redüktör dc motor kullanıldıkları alanlara göre isimlendirilirler. Redükötörlü motorlar dişlilerin aşınmasını önlemek için devamlı yağlı olması gerekir. Dişlilerin bir kısmının sürekli yağ içerisinde olması için, redüktörün yağ haznesi vardır.
Sonsuz vidalı redüktör motorlar, tahrik kısmında sonsuz bir vida kullanılmaktadır. Genellikle dişli çarklar, mil üzerine tespit edilir. Bir karter içine monte edilen sonsuz vida, dişli çarktan meydana gelir. Çevrim oranları 1:25 ile 1:50 arasındadır. Tahrik gruplarıyla kullanılan bu mekanizmalar, boyutlarının küçük olması ve sessizce çalışmalarıyla son derece uygundur. Güçleri büyük olan motorlarda çevrim oranlarını dönüştürebilme özelliği vardır. Motor devir sayılarının hızları, değişik kasnak çapları kullanılarak, istenilen devre ayarlanabilir. Robotik servo redüktör bu alanda kullanılmaktadır.
Redüktörler, sonsuz vida ve karşısındaki çarktan meydana gelir. Bu malzemeler tornadan geçirilerek freze, taşlama ve sertleştirmeden geçirilmiş, çark malzemesi ise kokil ve kumdan seçilerek savurma döküm malzemesi kullanılır. Sertleştirilmiş çelikten yapılan sonsuz mil, karşılıklı iki tane bilye ile yataklanır. Normal dişliler genellikle sonsuz vidadan meydana gelmektedir. Mekanizmanın çevrim oranı genellikle, sonsuz vidanın ağız sayısına bağlı olarak değişmektedir.
Dişli sistemlerin aşınmaması için makine gruplarının sürekli yağlı olması gereklidir. Redüktörün yağ haznesindeki dişlilerin bir bölümü yağ içindedir. Redüktör içindeki minimum ve maksimum yağ seviyesi, yağ çubuğu ile kontrol edilir. Bu yağın periyodik kontrolü yapılmalıdır. Makine yağı, genelde mineral yağ ve sentetik yağ diye ikiye ayrılır.
Yağ değişim süreleri mineral için 400 saat, sentetik için ise 800 saattir. Redüktörde yağ yok ise minimum ve maksimum seviyenin ortasına gelecek şekilde yağ konulur. Redüktördeki yağı boşaltmak için altta bulunan yağ tıpası açılır ve boşaltılır. Doldurmak için tıpa tekrar sıkılır ve yağ doldurulur. Redüktörlü motor imalatçıları tarafından üretilen çeşitli makine yağı markası mevcuttur. Motora hangi marka yağ uygun ise o yağ kullanılır. Tabi makine yağı markasına ve kalitesine göre makine yağı fiyatları da değişmektedir.