Dişli

Redüktör Yağlama

Yağlama Kontrolü ve Değişimi;

– Sürtünmeyi azaltmak ve aşınmayı en aza indirmek

– Fazla ısıyı gidermek (soğutmak)

– Basınca dayanmak,

– Yabancı maddelere karşı tıkaç görevi yapmak

– Pas ve korozyonu önlemek için yağlama yapılır

Yağlama;

Bilinçli bir yağlanma sürtünmeyi en aza indirir, parçaların kolay hareketlerini sağlar. Aşınmayı önler, ömrü uzatır. Ezilmeyi, normalin üzerinde ısı meydana gelmesini paslanmayı önler. Muhtemel sesi yok eder ve maksimum verimle çalışmayı sağlar dişli kutuların yağlanması iki türlüdür.

1-) Sıvı Yağlama; Bu tür yağlarda yukarıda belirtilen özelliklerin olması istenir. Periyodik kontrolü ve değişimi özellikle gereklidir. Sıvı yağların seçimi, dişli kutusunun büyüklüğü, tipi, ortam sıcaklığı, kullanılacak yağın viskozite indexi ve akma noktası dikkate alınmalıdır.

2-) Gres ile Yağlama; Gres ile yağlamada, kullanılacak gresin seçiminde; yapısal özelliği mekanik kararlılığı ve damlama noktası dikkate alınmalıdır. Redüktörlerde uygun yağlama yağı seçimi çok önemlidir. Gresle yağlamada; gres dişlilerden kolayca sıyrılabileceğinden, dişlinin her tarafı yağ ile doldurulmalıdır. Yağsız çalışan dişliler hemen aşınır ve sarar. Damlama Noktası; Gresin plastik katı halden sıvı hale geçerek ASTM D 566 ve D2265 test metotlarına göre bir delik (orifis) içerisinden akmaya başladığı sıcaklıktır.

İlk Yağ Değişimi;

Redüktörlerin işletmeye alınmasını müteakip 500 iş saatinden sonra yapılmalıdır. İlk yağ boşaltılmalı motorin ile temizlik yapılmalı sonra 6yeni yağ doldurulmalıdır. Bundan sonraki yağ değişimleri ise Redüktörün çalışma süresine yağ cinsine ve yağ banyosu sıcaklığına bağlı olarak yapılır. İkinci ve müteakip yağ değişimleri 80C yağ banyosu sıcaklığında 3000-5000 saat çalışma sonrasında yapılır. Redüktörlerde yeterli yağ miktarı; Yağ Seviye Göstergelerinin orta çizgisine kadar konan miktardır. Yataklar montaj sırasında yeteri kadar gresle yağlanmalıdır.

Helis- Konik ve Düz tip Redüktörlerde kullanılması tavsiye edilen yağlar;

Degol Bg 100, Bp Energol GR-XP 220, spartan EP 220, Mobilgear 630, Shell Omala OI 220 veya eşdeğerdir. (-15 C – + 25 C ortam sıcaklıklarında )

Sonsuz vida Redüktörlerde ise; Aral Degol BG 220, BP Energol GR-XP 220, SPARTAN EP 220, Mobilgear 629, Shell Omala O1 100 veya eşdeğerlidir. (-15 C -+ 25 C ortam sıcaklıklarında )