Redüktör

Redüktörlü Motorlar

Elektrik motorlarının yüksek dönüş hızlarını, makineler için gerekli olan dönüş hızlarına düşürmek için tasarlanan kapalı dişli sistemlerine redüktör denir. Redüktörler, gövde içine yerleştirilen miller, dişli çarklar, yataklar vs gibi elemanlardan oluşan sistemlerdir. Redüktörler hareket ve güç iletmek, dönme yönleri elde etmek, az bir güçle büyük moment elde etmek, döndürülen iki eleman arasında bağımsız hareket sağlamaktadır.
Redüktör hesabı, kullandıkları alanlara göre, küçük ve büyük boyutta yapılır. Redüktör tasarımı, her yandan bağlanabilen, değişebilir gövde sistemi ile montaj kolaylığı ve esnekliği sağlanmıştır. Flanş ve çıkış mil bağlantıları çok alternatifli montajlar için uygundur.

Redüktör Çeşitleri
Redüktör çeşitleri şunlardır;
– Delik milli redüktör
– Yatık tip redüktör
– E tipi redüktör
– K tipi redüktör
– M tipi redüktör
– N tipi redüktör
– D tipi redüktör
– Y tipi redüktör

Redüktör seçimi, çıkış devri ve güç en önemli parametrelerdir. Bu iki parametre belirtildikten sonra motorlu motorsuz, flanşlı ayaklı, delik milli, yatay, dikey ayrıntılıları belirleyerek uygun redüktör satın alınabilir. Redüktör bağlantı şekilleri, bunu tahrik eden mekanizma arasında değişik bağlantı mevcuttur. Motor, fren, redüktör, ara bağlantı adaptörü, kaplin bağlantısı önemli bir değer ifade etmektedir. Redüktör bağlantı şekilleri şu başlıklar altında sınıflandırabiliriz:

1) Çıkış Miline Göre
– Paralel milli
– Düz hatlı
– 90 derece yön değişimi

2) Mil Bağlantılarına Göre
– Düz mil bağlantılı
– Delik mil bağlantılı
– Delik milli ve sıkma bilezikli
– Spline mil bağlantı

3) Dişli Çeşidine Göre
– Sonsuz dişli ( Sonsuz dişli redüktör )
– Planet dişli ( Planet Redüktör )
– Helisel dişli ( Helise dişli Redüktör )
– Hipoid Dişli ( Hipoid Redüktör )
– Konik Dişli ( Konik Redüktör )

4) Bağlantı Şekillerine Göre
– Flanş Bağlantılı
– Ayak Bağlantılı
– Flanş ve Ayak Bağlantılı
– Moment Kol Bağlantılı