Sonsuz Dişli Redüktör

Sonsuz Dişli Redüktör 

Sonsuz dişli Redüktör, bir mekanizma tarafından döndürülen çarkın devrini küçültmek veya büyütmek için kullanılan dişli topluluğudur.
Dişli kutusu adı da verilen sonsuz dişli redüktör, devri sâbit durumda olan elektrik motoru, benzinli motor, dizel motoru gibi değişik devirlerde çalışan mekanizmalarda dönme hareketi elde etmek üzere motor çıkış şaftına bağlanır. Redüktör için en yaygın örnek otomobil vites kutusudur. Yokuşta ve otomobil yüklü iken motorun zorlanmadan iş yapmasını sağlamak için motor devri redüksiyon dişlileriyle en alt seviyeye düşürülür. Bu sayede iş makinaları zorlu çalışma alanlarında (kayaç ve dağlık bölge) devrilme riski olmadan güvenli ve eskiksiz bir biçimde çalışmasını tamamlar.
Redüktörler genel olarak sahip oldukları dişli tiplerine göre sınıflandırılırlar.
Helisel dişli redüktörler, Sonsuz dişli redüktörler, Konik dişli redüktörler ve Planet dişli redüktörler
Bu genel sınıflandırmanın altında gövde yapılarına ve kullanım alanlarına göre isimlendirmelerde yapılmaktadır.
Gövde yapılarına göre; Ayaklı helisel dişli redüktörler, Flanşlı helisel dişli redüktörler, Paralel milli helisel dişli redüktörler, Yatık tip redüktörler vb.
Kullanım alanlarına göre; Vinç redüktörleri, Ekstruder redüktörler, Testere redüktörleri, Kovalı, elevatör redüktörleri, Karıştırıcı redüktörleri vb.
Yukarıda yaptığımız sınıflandırma genel fikir vermek amacı ile yapılmıştır. Bu sınıflandırmalar içindeki redüktör tiplerini artırmak mümkündür. Kullanım alanlarına göre yapılan sınıflandırmada ki redüktörler kullanılacağı makinenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde özel olarak tasarımı yapılmış redüktörlerdir. Diğer redüktör tipleri genel kullanıma hitap edecek şekilde üretilmektedir.
Sonsuz dişli redüktör ler genel kullanım amaçlı standart tip redüktörlerdir. Standart kurulum ölçüleri, farklı kurulum türlerine uygunluğu, ekonomik olması sebebiyle farklı endüstriyel uygulamalarda sıkça kullanılmaktadır. 025 ~ 130 arası gövde büyüklüklerinde, 0,06kW’tan 11kW’ya kadar motorlarda 1:5’ten 1:100’e kadar değişen çevrim oranlarında kullanılmak üzere müşterilerimize sunulmaktadır. Sonsuz dişli redüktör lerin motor girişinde NSK rulman, SKF yağ keçeleri kullanılmıştır. Sonsuz dişli vidalar taşlanmış ve ısıl işlem görmüş sementasyon çeliğinden, sonsuz vidalar ise geri dönüşüm olmayan kaliteli CuSn12 bronz msalzemeden imal edilmiştir.Sonsuz Dişli Redüktörler
Tek kademe sonsuz vida ve çark dişlisinden oluşur. Dişli yapısından dolayı sürtünme esaslı bir çalışma vardır. Sürtünme kaynaklı ortaya çıkan verimsizliği en aza indirmek için sonsuz vida çelikten, çark dişli bronz malzemeden yapılmaktadır.
Sonsuz dişli redüktörlerde tek kademede yüksek çevrim oranı elde edilebilmektedir. Daha düşük devir talepleri olduğunda helisel ekleme gövde ile elde edilebilmektedir.
Özellikler:
• Gövdeler: 25, 30, 40, 50, 63, 75, 90 (alüminyum gövde), 110, 130 (döküm gövde)
• Güç: 0,06kW ~ 11kW
• Çevrim oranları: 1:5; 1:7,5; 1:10; 1:15; 1:25; 1:30; 1:40; 1:50; 1:60; 1:80; 1: 1:100
• Motor tipleri: 56 ~ 132