R Serisi Redüktör

Varyatörler

Varyatörler alternatif akım motorlarıyla çalışan değişken hızlı dişli motorlar, mekanik ve kademesiz hız ayarı sağlayan basit redüktörlü motorlardır. (motor+redüktör+varyatör) varyatörlerde hız ayarı, el çarkı vasıtasıyla elden veya ayarlanabilen motor ile elektro-mekanik olarak yapılır. En çok kullanılan hız oranları 4:1,6:1,8:1 dir.

KAYIŞ KASNAK TERTİBATLI VARYATÖRLER (VARİBLÖC)

Motor ve redüktör arasına bağlanabilen bu sistemle belli bir aralıkta devir ayarlanabilir. Kayışın kasnağa temas ettiği yüzeyler, bir kol vasıtasıyla baskı verilerek devir ayarlanabilmektedir. Devir Ayar Motoru (EF, EP, EFPA); Poti, kaplin, limit anahtardan oluşan mekanizma ile devir ayarı yapılır. İki yöne dönebilen bu sistemle kola verilen tahrik (dönme), kayış-kasnak düzeneğine baskı yaparak veya azaltarak devir ayarı sağlanmaktadır.

Hidrolik Ayar Mekanizması (HY);

Kol, ayar silindiri, ayar pistonu, kola bağlı çatal sistemi ile kayış-kasnak baskı ayarı yapılır. Kol döndürülerek sisteme yağ gönderilir. Yağ baskısı ile ayar pistonu çatalı hareket ettirir, buna bağlı milde dönerek ayarlama imkânı verir.

Kol Yardımı ile Devir Ayarı (N,H,HS);

İki yöne dönebilen kola verilen tahrik (dönme), kayış-kasnak düzeneğine baskı yaparak veya azaltarak devir ayarı sağlanmaktadır.

SÜRTÜNEN KASNAK TERTİBATLI VARYATÖRLER (VARİMOT) Baskı yapan yaprak yaylar, kırılmaması ve esnekliğini kaybetmemesi açısından özel sertleştirilmiştir. Varyatör kasnaklarının en büyük avantajlarından bir tanesi de motoru durdurmadan devir değiştirebilmektir. Kayışın en büyük çalışma çapı ile en küçük çalışma çapı arasındaki oran 1: 3 tür. Varyatör kasnaklarının balansları imalatçı tarafından mutlaka yapılmış olmalıdır. Varyatör kasnaklarının verimli ve uzun ömürlü olması açısından yağlama çok önemlidir. 8 saat çalışmada haftada bir, 16 saat çalışmada haftada iki, 24 saat çalışmada üç olmak üzere Shell Alvania Fett R2 gres yağı ( veya eşdeğeri ) ile yağlanmalıdır.